Návod k chovu Morčete domácího

Morče domácí

P1330512 – kopie

Morče domácí (Cavia apera var. porcellus) patří spolu s křečkem syrským a křečíkem džungarským k nejčastěji chovaným hlodavcům. Vzhledem k velikosti a robustnosti morčete se domníváme, že je z těchto hlodavců asi nejvhodnější pro malé začínající chovatele. U malých dětí by samozřejmě veškerá manipulace se zvířátkem měla probíhat pod dozorem dospělých, ale i malé dítě se již dokáže postarat o tohoto nenáročného hlodavce.

Morče domácí je výlučný vegetarián, ale nedokáže si samo vytvářet vitamín C, proto je důležité mu jej dodávat v potravě. Vhodným zdrojem vitamínu C je například čerstvá zelenina a ovoce.  Morčata mají sklony k nadýmání, proto je třeba vyvarovat se nadýmavých potravin jako je měkké pečivo, zelí a kapusta. Pro správnou činnost trávení je u morčat velice důležitý dostatečný přísun vlákniny v potravě. V létě můžeme podávat různou zelenou píci například listy smetánky lékařské, jitrocele  a různé nasekané traviny. V zimním období nesmíme zapomenout na podávání dostatečného množství sena. Při nedostatku vlákniny v potravě může u morčete dojít až k zauzlení střev. Jako zdroj energie podáváme morčatům směsi zrnin. Velice důležité je umožnit morčatům obrušovat si hlodáky. K okusu se výborně hodí různé větve ovocných stromů, tvrdý chléb, případně minerální kameny.

Nesmíme zapomenout také na přísun čerstvé vody. Nejvhodnější je použít automatickou napáječku pro hlodavce.

K chovu morčete se hodí různé klece, či plastové a skleněné nádoby. Minimální rozměr chovné nádrže pro jedno morče by měl být přibližně 60 x 40 x 30 cm. Samozřejmě čím větší tím lepší.

Jako podestýlka se nejčastěji používají hobliny z měkkého dřeva.  Velice důležité je aby byly zbavené prachu a jemných dřevěných pilin. Při velkém množství prachu v podestýlce může dojít k podráždění očí a dýchacích cest morčete.

www.terachov.cz

Chov zvířat