Návod k chovu ježka bělobřichého

 

Ježek bělobřichý (Atelerix albinetris)

Ježek bělobřichý  je menší druh ježka pocházející z Afriky v přírodě se vyskytuje od Senegalu po Zmbii. V přírodě se ježci bělobřiší dožívají přibližně 2 – 3 roky, v zajetí se věk ježků prodlužuje na 4 – 6 let.

Jedná  se o hmyzožravce.Základem krmné dávky ježků by měl být živý  nebo sušený hmyz a různé granule pro ježky.  Ježčí granulovaná krmiva lze nahradit kvalitními kotěcími granulemi. Jako doplněk stravy můžeme podávat vařené maso, vařené vejce případně různé konzervy a kapsičky pro koťata. Kapsičky a konzervy by neměly tvořit příliš vysoké procento krmné dávky jinak dochází k usazování zubního kamene.

Při chovu ježků bělobřichých je důležité zajistit po celý rok teploty neklesající pod 20°C. optimální teplota pro chov ježka bělobřichého je 22 – 26°C.  Jako ubykace pro chov ježků se nedoporučují klasické drátěné klece určené pro chov králíků nebo morčat. Vhodnější jsou plastové boxy ve kterých nehrozí nebezpečí průvanu na který jsou ježci velice citlivý.  Minimální půdorys boxu by měl být 90 x 45 cm.. Ježky bělobřiché je vhodnější chovat spíše jednotlivě. Při chovu ježků musíme počítat s jejich soumračnou a noční aktivitou Do chovného boxu umístíme ježkovi vhodný ukryt například dřevěný domeček pro morčata ve kterém prospí většinu dne.

Jako podestýlku je možné použít bezprašné  hobliny.

www.terachov.cz

 

Chov zvířat