Návod k chovu leguána zeleného

Leguán zelený (Iguana iguana)

Leguán zelený (Iguana iguana) se v přírodě vyskytuje ve střední Americe a na severu jižní Ameriky. Nejčastěji ho nalezneme slunícího se na větvích těsně nad vodní hladinou.

Leguán zelený patří k větším druhům ještěrů.   Musíme počítat s tím, že z roztomilého mláďěte vyroste během několika let poměrně velký ještěr. V přírodě dosahují samci délky 200 – 230 cm a maximální hmotnosti 5 – 10 kg. V péči člověka dorůstají obvykle délky „pouze“ 120 – 150 cm.

Terárium by mělo být orientováno na výšku a dostatečně „vyvětvené“ aby leguáni měli možnost šplhat. Dospělý leguán potřebuje terárium o velikosti minimálně 1,5 x 1 x 1,5 m (d. x š. x v.). Ideální rozměr terária je 2 x 1 x 2,5 metru. Leguáni se rádi koupou proto je důležitá větší nádoba s vodou.

Leguáni zelení jsou denní ještěři, kteří se rádi sluní. Proto je v teráriu velice důležitý kvalitní zdroj světla a UV-B záření.  V menších teráriích se osvědčuje kombinace lineární zářivky jako zdroje viditelného světla, kompaktní UV-B zářivky a obyčejné žárovky jako zdroje tepla. Při chovu je důležitý lokální zdroj tepla, pod kterým by měla být teplota přibližně 35°C. Ve velkých teráriích je vhodnější kombinace UV-B výbojky a klasických lineárních zářivek . Pro stromové leguány není vhodné používat topných kamenů. Při nahřívání břicha může dojít k poškození střevní mikroflóry, která je velice důležitá pro dobré trávení vlákniny. Teplotu vzduchu v terárium udržujeme v rozmezí 25 – 30°C. V noci snižujeme teplotu na pokojovou 20 – 22°C. Důležitá je také dostatečná vzdušná vlhkost 70 – 80%, aby leguáni neměli problém se svlékáním staré pokožky.

Leguán zelený je od mládí převážně býložravý ještěr. V létě by základ krmné dávky měla tvořit směs trhaných bylin jako jsou listy smetánky, jitrocele jetel atd. V zimním období podáváme čínské zelí, doplněné mrkví. Pro zpestření jídelníčku občas můžeme podávat různé druhy ovoce a zeleniny. Vyhýbáme se podávání salátu a špenátu, které mají špatný poměr vápníku a fosforu a může dojít k odvápnění zvířat. Živočišná krmiva například hmyz a myši dáváme leguánům pouze výjimečně, spíše jako pamlsek. Při překrmování živočišnou potravou dochází u leguánů zelených k poruchám metabolismu a může se u nich rozvinout dna. Nezapomínáme ani na podávání vitaminominerálních doplňků.

Chov zvířat