Ještěři

Chemeloni

Chemeleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)

[Best_Wordpress_Gallery id=“51″ gal_title=“calyptratus“]

Jedná se o nejběžněji chovaný druh chameleona. Poměrně snadno chovatelný a často odchovávaný. Přírodně zbarvené chameleony jsme v minulosti pravidelně odchovávali. V roce 2018 jsem po krátké pauze chov opět obnovili a od mladých samiček už jsme se dočkali i prvních vajec. Doufáme, že brzy navážeme na minulé chovatelské úspěchy s tímto druhem.

P1160393

Klasicky zbarvený samec Chamaeleo calyptratus

V minulosti jsme chovali také barevnou formu chameleona jemenského označovanou jako piebald nebo translucend. Tyto chameleony se nám podařilo i rozmnožit. Jejich chov jsme po krátké době ukončili a už o něm do budoucna neuvažujeme.

Mladý samec chameleona jemenského (Chamaeleon calyptratus) forma označovaná jako Translucend nebo Piebald

 

Gekoni

V roce 2012 jsme začali s chovem gekonů. Zatím máme v chovu pouze jedny z nejběžnějších a nejméně náročných druhů:

Gekončík noční (Eublepharis macularius)

V současné době pracujeme na obnově chovu těchto krásných gekonů. Máme několik skupin vzájemně nepříbuzných zvířat. V roce 2018 se nám podařilo navázat na minulý úspěšný chov a dočkali jsme se i většího počtu mláďat, která můžete najít v naší nabídce.

Gekon obrovský (Gekko gecko)

[Best_Wordpress_Gallery id=“50″ gal_title=“Gekko gecko“]

V květnu 2013 jsme pořídili jednoho samce a dvě mladé samice těchto krásných velkých gekonů.  Před požárem v únoru 2017 jsme chovali a pravidelně rozmnožvali čistou Indonéskou populaci těchto krásných nenáročných gekonů. Bohužel po požáru nám zbyla pouze jedna dospělá samice a jeden samec, který byl bohužel nepoužitelný do chovu. V současné době máme dospělý pár a jště mladého samce a samici.  Doufáme, že se nám brzy podaří navázat na úspěšný chov dalšími odchovy. Třínohého samce jsme přenechali jinému chovatelj jako expoziční zvíře.

P1260388

 

Gekon páskovaný (Gekko vitatus)

V minulosti jsme chovali a odchovávali jak velkou ostrovní formu takzvané Gekko vitatus mulucan tak i  měnší a méně zbarvenou pevninskou formu z Indonésie. V současné době chováme krásný dospělý pár ostrovní populace od kterých už jsme se dočkali i vajíček a mláďat.

Gekon ploskoocasý (Hemidactylus platyurus)

Tento gekon byl dříve řazen do rodu Platyurus. Jedná se o nenáročné gekony, které bychom časem chtěli chovat volně v místnosti s terárii. Zatím máme v chovu skupinu zvířat pocházející z importu.

Gekon  (Hemidactyllus turcicus)

Tyto gekony jsme v minulosti chovali volně v místnosti s terárii, kde se jim dařilo velmi dobře a i se zde rozmnožovali. V současné době chováme mladé trio těchto nenáročných gekonů.

Pagekon řasnatý (Rhacodactylus ciliatus)

V září 2018 jsme pořídily nové jedince těchto krásných pagekonů a doufáme, že se nám u nich podaří dosáhnout brzy odchovu. V minulosti jsme je již několikrát chovali. Ale jednalo se zvířata starší a později pouze o jednotlivé kusy. Proto se nám zatím v chovu těchto zajímavých pagekonů příliš nedařilo.

Agamy

 

 

Agama vousatá (Pogona viticeps)

Tyto agamy chováme již několik let. Dříve se nám je dařilo celkem pravidelně odchovávat. V současné době se odchovy nedaří. Zvířata už jsou pravděpodobně stará a samice snášejí pouze neoplozená vejce.

Ještěrka perlová (Timon lepidus)

P1390125

Tyto krásné velké ještěrky jsme pořídili teprve nedávno. Do chovu jsme si nechali jeden pár. Mladé ještěrky zatím krásně rostou. Doufáme, že se nám v budoucnu podaří jejich rozmnožení.

Ještěrka tangerská (Timon tangitanus)

P1390128

Výměnou jsme získali do chovu krásný mladý pár ještěrek tangerských (Timon tangitanus) konkrétně se jedná o formu pocházející z Maroka z oblasti Ifrane, což je národní park v Maroku.

Anolis rytířský (Anolis equestris)

P1200861

V minulosti jsme chovali jeden pár těchto statných anolisů, který se nám podařil i rozmnožit. V současném chovu máme jednoho dospělého samce a rádi bychom ho v blízké době dopárovali a pokusili se o další rozmnožení tohoto druhu.

Anolis karolínský (Anolis carolinensis)

Leguán zelený (Iguana iguana rhinolopha)

Několik let jsme chovali samce tohoto velkého ještěra. V současné sobě jsme pořídili dvě mláďata s importu. Zatím se tváří jako pár a krásně spolu vycházejí.

P1410155

Leguánovec obojkový (Crotaphytus collaris)

V průběhu roku 2018 jsme si pořídily postupně od dvou chovatelů vzájemně nepříbuzné trio mladých zvířat těchto malých leguánků. Zatím se jim u nás daří docela dobře, doufáme, že se časem dočkáme i prvních mláďat.

P1390956

Ještěři které už nechováme

Gekon panenský (Lepidodactylus lugubris)

Gekon madagaskarský (Pareodura pictus)

Pagekon ušatý (Rhacodactylus auriculatus)

V minulosti jsme měli v chovu jeden pár těchto krásných gekonů pocházejících z Nové kaledonie. Tento pár se nám podařilo i několikrát rozmnožit.

Pagekon (Rhacodactylus sarasinorum)

P1240843

 

Chameleon Jacksonův (Chameleo, Trioceros jacksonii)

[Best_Wordpress_Gallery id=“48″ gal_title=“jacksonii“]

Jendá se o krásné chameleony, kteří jsou poněkud náročnější na péči. Při jejich chovu je velice důležité zajistit noční poklesy až na 10°C. V našem chovu jsme měli skupinu mláďat, která bohužel utekla při letním venkovním chovu.

Chameleon pardálí (Furcifer pardalis)

[Best_Wordpress_Gallery id=“49″ gal_title=“Furcifer“]

V našem chovu jsme měli dvě formy chameleonů pardálích z lokality Ambanja a Ambilobe. Podařilo se nám získat snůšky od obou forem, ale bohužel inkubace se nepodařila. A chovem těchto chameleonů se již nezabýváme.

 

Holaspis létavý (Holaspis sp.)

Chov zvířat